Δευτέρα, 30 Απριλίου 2012

Τα επίσημα-αναλυτικά αποτελέσματα των αρχαιρεσιών της ΠΟΕ-ΟΤΑ για την εκλογή νέου Γενικού Συμβουλίου, Ελεγκτικής Επιτροπής και Αντιπροσώπων στα Ταμεία και στην Α.Δ.Ε.Δ.Υ.

Αθήνα, 30 Απριλίου 2012

                                                                                           Αριθμ. Πρωτ.: 722



ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ


Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 41ου Τακτικού Συνεδρίου της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α.) με την εκλογή νέου Γενικού Συμβουλίου, Ελεγκτικής Επιτροπής, Αντιπροσώπων στα Ταμεία (Ο.Π.Α.Δ.-Τ.Υ.Δ.Κ.Υ., Τ.Π.Δ.Υ.-Τ.Α.Δ.Κ.Υ. και Τ.Ε.Α.Δ.Υ.-Τ.Α.Δ.Κ.Υ.) και στην Α.Δ.Ε.Δ.Υ. Το 41ο Τακτικό Συνέδριο της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. διεξήχθη από τις 24 έως τις 27 Απριλίου 2012 στη Θεσσαλονίκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αρχαιρεσιών της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. έχουν ως εξής:

Α’: ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ
                                                              
                           ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ:    576
                                           ΨΗΦΙΣΑΝ:    464
                                              ΕΓΚΥΡΑ:    457
                                                ΑΚΥΡΑ:    004
                                                ΛΕΥΚΑ:    003

1.      Π.Α.Σ.Κ.Ε.-Ο.Τ.Α.:             234 Ψήφοι – 18 (18 έδρες) – 51,20% (49,77%)
2.      Δ.Α.Κ.Ε.-Ο.Τ.Α.:                 094 ψήφοι – 07 (06 έδρες) – 20,57% (16,13%)
3.      Α.Σ.Κ.-Ο.Τ.Α.:                     078 ψήφοι – 06 (03 έδρες) – 17,07% (08,44%)
4.      ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ:     033 ψήφοι – 03  (01 έδρα) – 07,22% (04,37%)
5.      ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ: 006 ψήφοι – 00 (00 έδρες) – 01,31% (00,00%)
6.      ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΕΝΩΤΙΚΗ : 012 ψήφοι – 01 (00 έδρες) – 02,62% (00,00%)

Μέλη του 35μελούς Γενικού Συμβουλίου της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. εκλέγονται οι:

1.      ΜΠΑΛΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΜΗΣ             – Δήμος Γλυφάδας
2.      ΤΡΑΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                           – Δήμος Νίκαιας-Ρέντη
3.      ΤΣΟΥΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                          – Δήμος Αιγάλεω
4.      ΚΡΕΤΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                         – Δήμος Σπάτων-Αρτέμιδος
5.      ΧΑΡΔΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                             – Ε.Δ.Σ.Ν.Α.
6.      ΝΤΑΝΑΣΗ ΚΕΡΑΣΙΑ                           – Δήμος Θηβαίων
7.      ΣΑΡΤΖΕΤΑΚΗΣ ΕΥΤΥΧΗΣ                 – Δήμος Ηρακλείου Κρήτης
8.      ΚΑΡΑΒΙΩΤΗΣ ΘΩΜΑΣ                        – Δήμος Κορδελιού-Ευόσμου
9.      ΡΕΤΖΕΠΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ                           – Δήμος Αμπελοκήπων-Μενεμένης
10.  ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ             – Δήμος Κερατσινίου-Δραπετσώνας
11.  ΤΑΤΑΡΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ                    – Δήμος Κιλκίς
12.  ΧΡΥΣΑΦΙΔΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ              – Δήμος Μεσσήνης
13.  ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                     – Δήμος Αρταίων
14.  ΚΟΥΤΣΙΜΠΕΛΗΣ ΗΛΙΑΣ                    – Δήμος Αθηναίων
15.  ΤΣΑΠΡΑΣΙΔΗΣ ΚΙΜΩΝ                       – Δήμος Δράμας
16.  ΣΟΥΛΟΥΚΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ                   – Δήμος Λαρισαίων
17.  ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ         – Δήμος Καλαμαριάς
18.  ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ                 – Δήμος Καρδίτσας
19.  ΠΟΛΥΜΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ       – Δήμος Αθηναίων
20.  ΠΟΛΥΖΩΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ                     – Παιδικοί Σταθμοί Δήμου Αθηναίων
21.  ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ       – Δήμος Ξάνθης
22.  ΧΑΒΔΟΥΛΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ                     – Δήμος Αμπελόκηπων-Μενεμένης
23.  ΚΟΣΚΙΝΑΣ ΣΩΖΩΝ                              – Δήμος Τρίπολης
24.  ΤΑΤΣΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ                         – Δήμος Αθηναίων
25.  ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                    – Δήμος Χερσονήσου
26.  ΜΠΙΖΑΣ ΘΩΜΑΣ                                 – Ε.Δ.Σ.Ν.Α.
27.  ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΔΗΣ ΜΗΝΑΣ                  – Δήμος Νεάπολης-Συκεών
28.  ΓΙΑΛΑΜΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ                     – Δήμος Λαρισαίων
29.  ΓΚΙΤΑΚΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ                          – Δήμος Πειραιά
30.  ΚΑΤΣΟΥΡΟΣ ΜΑΡΙΟΣ                         – Δήμος Καλλιθέας
31.  ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ   – Δήμος Χαλκιδέων
32.  ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ           – Δήμος Νέας Ιωνίας
33.  ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ      – Δήμος Βύρωνα
34.  ΛΟΙΖΟΣ ΗΛΙΑΣ                                    – Δήμος Ηρακλείου Αττικής
35.  ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ            – Δήμος Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης

Β’: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΣΤΗΝ Α.Δ.Ε.Δ.Υ.
                                                              
                           ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ:    576
                                           ΨΗΦΙΣΑΝ:    464
                                              ΕΓΚΥΡΑ:    458
                                                ΑΚΥΡΑ:    005
                                                ΛΕΥΚΑ:    001

1.      Π.Α.Σ.Κ.Ε.-Ο.Τ.Α.: 234 Ψήφοι – 58 (64 αντιπρόσωποι) – 51,09% (50,22%)
2.      Δ.Α.Κ.Ε.-Ο.Τ.Α.:      096 ψήφοι – 24 (20 αντιπρόσωποι) – 20,96% (16,18%)
3.      Α.Σ.Κ.-Ο.Τ.Α.:          075 ψήφοι – 18 (11 αντιπρόσωποι) – 16,37% (08,32%)
4.      ΑΓΩΝΙΣΤ. ΚΙΝΗΣΕΙΣ:   037 ψήφοι – 09 (05 αντιπρόσωποι) – 08,08% (03,93%)
5.      ΔΗΜ. ΑΝΑΤΡΟΠΗ: 007 ψήφοι – 01 (00 αντιπρόσωποι) – 01,52% (00,00%)
6.      ΑΝΕΞ. ΕΝΩΤΙΚΗ:   011 ψήφοι – 03 (00 αντιπρόσωποι) – 02,40% (00,00%)

Σε παρένθεση είναι οι έδρες και τα ποσοστά που είχαν οι παρατάξεις στις αρχαιρεσίες του 2009 στο 38ο Τακτικό Συνέδριο των Χανίων.


ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α.

Δεν υπάρχουν σχόλια: